Diyanet Süleymancılara karşı… Cami ismi mahkemelik oldu… Suçlama: Dolandırıcılık ve sahtecilik

Süleymancı olarak bilinen cami derneği tarafından gerekli tadilat ve tamiratın yapılmaması sebebiyle son derece yıpranmış olan ve adeta yıkılma aşamasına gelen ve kapsamlı bir tadilat ve tamirata ihtiyacı olan Seyrantepe Merkez Camii’nin ismi, bir hayırseverin babasının ismi verilmesi şartıyla yaklaşık 2-2,5 milyon lira tutarında yapılan tadilat ve tamirat neticesinde “Merkez” tabiri çıkarılarak, geçtiğimiz mayıs ayında Seyrantepe İsmail Hoca Camii oldu.

Cami isminin eski haline getirilmesi için harekete geçen bir grup, cami isim tabelasını gece yarısı değiştirdi, sahte isimler ve imzalar ile özel belgede sahtecilik yapmak suretiyle ve telefonla arandığı zaman açılmayan, ses gelmeyen, kullanılmayan ve direkt meşgule düşen 42 ayrı isim-imza ve telefon numarasıyla toplu şikayet dilekçesi hazırladı.

“CAMİ İSMİNİN DEĞİŞMESİ TEPKİYE NEDEN OLUYOR”

Şikayet dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Kağıthane ilçesi, Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan Seyrantepe Merkez Camii’nin bir vatandaş tarafından kısmi tadilatının yapılması karşılığında cami isminin Seyrantepe İsmail Hoca Camii olarak değişmesi talebi müftülük makamınca kabul edilmesi ve adının İsmail Hoca Camii olarak değişmesi mahalle sakinlerince tepkiye neden olmakta, kabul görmemektedir.

Cami adının eski haliyle Seyrantepe Merkez Camii olarak yeniden değiştirilmesi hususunda gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederiz.”

“SEÇİMLERDEN SONRA HESABINI SORACAĞIZ”

Konuyu inceleyen Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda, başka bir caminin Süleymancılara yakın imamının olaylara öncülük ettiği bilgisi yer aldı.

Cami isminin neden bu kadar önem arz ettiği bilinmezken tadilat devam ettiği esnada gelen iki kişinin caminin önünde, “Ayazma Camii’ni bizden aldınız, ama bu caminin isminin değişmesine müsaade etmeyeceğiz, seçimlerden sonra Ayazma Camii’nin hesabı da sorulacak” diyerek tehdit ettiği müfettiş raporlarına yansıdı.

Arka planda neler olduğundan habersiz bir kısım cami cemaatinin de dahil olduğu olayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşananları organize ettiği iddia edilen, “Süleymancılar ile gönül bağı bulunan” Murat F. hakkında “özel belgede sahtecilik”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu.

DİYANET: SAMİMİ CAMİ CEMAATİ İSTİSMAR EDİLDİ

Diyanet’in suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

“(…) Maksadın sadece caminin önceki isminin kullanılmasına yönelik samimi ve iyi niyetten dolayı olamayacağı ve yapılan talepte kamu yararı bulunmadığı, ayrıca ifadelerden anlaşılacağı üzere, tüm bu çabalarda, Süleymancılar olarak bilinen yapıyla irtibatlı olduğu ifade edilen kişilerin, bilinçli bir şekilde samimi cami cemaatini istismarının söz konusu olduğu, bu itibarla, cami ismi konusunda mevcut halin devam etmesinin uygun olacağı, tabelanın değiştirilmesine ilişkin kamera görüntülerindeki plaka ve kişilerin tespiti noktasında, Emniyet Müdürlüğü ile yapılan yazışmada, görüntülerin net olmadığı belirtilmiş ise de, kendileriyle yapılan ilk görüşmede görüntüdeki şahsın Murat F. olduğunu açıkça söylediği, ayrıca Murat F. ile yapılan telefon konuşmasında kendisinin tabelayı değiştirdiğini ifade ettiği, aynı şekilde mahalle muhtarının da görüşme sırasında görüntüdeki kişinin Murat F. olduğunu söylediği ve bir müftünün Murat F.’nin tabelayı değiştirdiğini etrafta konuştuğu şeklinde bilgiler muvacehesinde, Murat F. hakkında, suç duyurusunda bulunulmasının uygun olacağı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Oğuz Ok

Odatv Özel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x